GLOMERULONEFRITÍDA U MAČIEK

GLOMERULONEFRITÍDA U MAČIEK


Glomerulonefritída je typ renálneho (obličkového) ochorenia charakterizovaného zápalom glomerulov. Vyskytuje sa, keď sa imunitné komplexy (zložené z protilátok a antigénov) odfiltrujú z krvného obehu a zachytia sa v glomeruloch. Keď sú tieto zlúčeniny zachytené, telo reaguje aktiváciou svojej imunitnej obrany, čo vedie k ďalšiemu poškodeniu glomerulov.

Glomeruly sú mikroskopické štruktúry v obličkách, ktoré filtrujú toxíny (odpadové produkty) z krvi. Filtrácia týchto odpadových látok je prvým krokom pri tvorbe moču. K ďalšiemu filtrovaniu dochádza v obličkových tubuloch, kde sa elektrolyty, ako je sodík a draslík, podľa potreby uchovávajú alebo vylučujú. V obličkách sú milióny glomerulov. Keď sú tieto štruktúry poškodené, funkcia obličiek je značne narušená a dochádza k hromadeniu toxínov v tele, čo spôsobuje vážne ochorenie.

Príčiny

Glomerulonefritídu môže spôsobiť akýkoľvek stav, spôsobujúci chronickú stimuláciu imunitného systému, ktorá vedie k tvorbe imunitných komplexov. Niektoré možné príčiny zahŕňajú:

 • chronické periodontálne (zubné) ochorenie
 • rakovina
 • infekcia srdcovými červami
 • vírus mačacej leukémie (FeLV)
 • vírus mačacej imunodeficiencie (FIV)
 • infekčná peritonitída mačiek (FIP)
 • pyometra (bakteriálna infekcia maternice)
 • endokarditída (bakteriálna infekcia srdca, často sekundárna k periodontálnemu ochoreniu)
 • chronicky zapálená koža
 • imunitne sprostredkované ochorenia (lupus erythematosus alebo diskoidný lupus)
 • chronická pankreatitída

U mnohých mačiek s glomerulonefritídou nie je možné nájsť príčinu a problém sa považuje za idiopatický (neznámy).

Klinické príznaky

Keďže je narušená filtračná schopnosť glomerulov, zvyčajne je množstvo bielkovín v moči zvýšené a množstvo bielkovín v krvi znížené. V dôsledku tejto straty bielkovín môžu mierne až stredne závažné klinické príznaky zahŕňať nešpecifické symptómy, ako je strata hmotnosti a svalovej hmoty. Závažnejšie klinické príznaky sa označujú ako nefrotický syndróm a zahŕňajú tekutinu v brušnej dutine (ascites), sťažené dýchanie (v dôsledku tekutiny v pľúcach) a periférny edém (opuch končatín). Medzi ďalšie príznaky patrí letargia, anorexia (slabá chuť do jedla), strata hmotnosti, zvýšený smäd a močenie, veľmi časté je aj prerušované vracanie. Približne u 70 % pacientov sa nakoniec vyvinie chronické zlyhanie obličiek. Niektoré mačky nevykazujú žiadne klinické príznaky a jediným skorým dôkazom tohto ochorenia bude zvýšené množstvo bielkovín pri rutinnej analýze moču.

U niektorých mačiek sa môžu vyvinúť príznaky súvisiace s tromboembolizmom (náhle upchatie veľkej krvnej cievy krvnou zrazeninou). Bežne zablokované cievy sú pľúcne tepny, ktoré spôsobujú zrýchlené dýchanie alebo lapanie po dychu, zrýchlený srdcový tep a vysokú telesnú teplotu; a iliakálne tepny (zásobujú zadné nohy), čo spôsobuje blokádu nazývanú sedlový trombus s náhlou paralýzou zadných končatín. Tromboembólia je závažný stav, preto ak spozorujete tieto príznaky, mali by ste okamžite navštíviť veterinárneho lekára.

Nefrotický syndróm je definovaný ako kombinácia významnej straty bielkovín v moči, vysokej hladiny cholesterolu a nízkej hladiny albumínu v sére (sérum je tekutá časť krvi), edému (opuchu) alebo inej abnormálnej akumulácie tekutín. Pacienti s nefrotickým syndrómom majú vysoký krvný tlak a môžu sa u nich vyvinúť abnormálne krvné zrazeniny, čo vedie k rôznym príznakom spojeným s upchatými krvnými cievami alebo edémom, najmä nôh alebo brucha.

Diagnostika

Vo väčšine prípadov sú testy moču dostatočné na predpokladanú diagnostiku prítomnosti glomerulárnej choroby. Pri rutinnej analýze moču sa zvyčajne zistí významná proteinúria (strata bielkovín v moči). Moč často obsahuje aj hyalínové odliatky, čo sú proteíny v tvare obličkových tubulov, čo naznačuje poškodenie týchto štruktúr. Kultivácia moču je užitočná na odstránenie infekcie močového mechúra ako príčiny proteinúrie. Ďalšie testy, ktoré pomôžu odhaliť ochorenie sú kompletný krvný obraz na identifikáciu anémie, zápalu, infekcie alebo nízkeho počtu krvných doštičiek, sérové ​​chemické testy na identifikáciu nízkej koncentrácie bielkovín v krvi a vysokej koncentrácie cholesterolu v krvi a röntgenové snímky alebo ultrazvuk obličiek na posúdenie abnormálneho tvaru a veľkosti obličiek. Na presnú diagnostiku glomerulonefritídy je potrebných veľa testov a dokončenie potrebného diagnostického spracovania môže trvať niekoľko dní až týždňov.

Liečba

Ideálna liečba glomerulonefritídy je určená identifikáciou základného infekčného, ​​zápalového alebo rakovinového ochorenia, ktoré spôsobuje, že imunitný systém vytvára imunitné komplexy, ktoré sú zachytené v glomeruloch. Bohužiaľ, v 75 % až 80 % prípadov s glomerulonefritídou nie je možné identifikovať žiadny základný chorobný proces, alebo ak je možné ho identifikovať, nemožno ho vyliečiť. Často sa podávajú imunosupresíva na potlačenie tvorby imunokomplexov, suplementácia omega-3 mastných kyselín, ktorá pomáha znižovať zápalovú reakciu a zabraňuje zrážaniu krvi, špecializované diéty (nízkobielkovinové a nízkofosforové diéty by sa mali podávať zvieratám pri zlyhaní obličiek, diéty s nízkym obsahom sodíka by sa mali podávať zvieratám s hypertenziou) a lieky na minimalizáciu straty bielkovín v moči a na pomoc pri kontrole krvného tlaku.

VITAMÍNY A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY

LIEČEBNÉ DIÉTY

Autor: Antónia Barnová (študentka Univerzity veterinárskeho lekárstva)

30.09.2022