Starostlivosť o pazúre

Starostlivosť o pazúre


Pazúre zvieratám slúžia na lov, lezenie, hrabanie, obranu, hru či iné každodenné činnosti. Preto si vyžadujú takisto našu pozornosť a starostlivosť. Väčšina zvierat si pazúre obrusuje prirodzene o tvrdý podklad, no ak takýto podklad nemajú k dispozícii, musia sa pazúre strihať. Problém s prerastaním pazúrikov majú predovšetkým malé plemená. Mačky si svoje pazúre vedia zatiahnúť a používajú ich len pri love, lezení, hre či obrane. Na rozdiel od mačiek, psy nemajú zaťahovacie pazúre. Preto je poškodenie pazúrov častejšie u psov než u mačiek.

Prečo strihať pazúre?

Strihanie dlhých pazúrov je dôležité kvôli tomu, že môžu zvieratá poškriabať buď seba alebo niekoho iného. Okrem toho pri dlhých pazúroch hrozí aj poškodenie samotného pazúra. Môže sa nalomiť, poprípade utrhnúť alebo zarásť.

Ako zistíme že má zviera dlhé pazúre?

Najľahší spôsob ako zistíte, že má Váš miláčik príliš dlhé pazúriky je počuteľné klopkanie pazúrov o podlahu. Okrem toho to môžete vidieť pri došľapovaní – pazúriky sa ohýbajú smerom k zemi.

Ako na to?

So strihaním pazúrikov treba začať čo najskôr už od útleho veku. Je potrebné, aby si na to zviera zvyklo a nebálo sa toho. Na strihanie sa používajú špeciálne nožnice a kliešte s výkrojom pre pazúrik alebo tzv. gilotínky. Pazúriky majú vo svojom vnútri dreň. Tá je vyplnená cievnymi vlásočnicami, ktoré ho vyživujú. Na svetlých pazúrikoch je dreň vidno ako tenkú červenú čiaru v strede pazúra. Zastrihnutie do drene je pre psa veľmi bolestivé a nepríjemné. Preto treba dávať veľký pozor. Potom môže mať zviera nepríjemnú skúsenosť a nebude si chcieť nechať strihať pazúriky. Najjednoduchšie sa strihajú pazúre plemenám, ktoré ich majú svetlé. Tam pekne vidíme pokiaľ siaha dreň a kam ešte môžeme zastrihnúť. Pri tmavých pazúroch striháme vždy len po malých kúskoch a opatrne. Ak si na strihanie pazúrov netrúfate, radšej vyhľadajte veterinárneho lekára alebo salón pre psov.

Postup ako správne strihať pazúriky nájdete v tomto videu. Ako strihať pazúriky zvieratkám.

To ako často treba pazúriky zastrihávať je individuálne. Závisí to od toho ako rýchlo Vášmu miláčikovi rastú a akú má možnosť si ich obrusovať sám. Preto ich treba pravidelne kontrolovať.

Pozor na strihanie pazúrikov u malých zvierat ako sú škrečky, potkany a podobne. Im je lepšie dať tvrdý konárik alebo iný tvrdý materiál na obrúsenie pazúrov. Je to pre ne prirodzené a nehrozí tu riziko poranenia labiek.

Okrem mechanického poškodenia pazúrov existuje mnoho iných ochorení pazúrov. Od systémových, cez bakteriálne, mykotické a parazitárne až po nádory. Pri týchto ochoreniach majú pazúre zrohovatenú štruktúru, môžu sa štiepiť a lámať a sú rôzne zdeformované. Ak si tieto príznaky všimnete, určite vyhľadajte veterinárneho lekára. Starostlivosť o pazúre netreba zanedbať. Predídete tým zbytočným komplikáciám.


Kliešte na strihanie pazúrikov


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová