Máme doma šteniatko

Máme doma šteniatko


Šteniatka sú hravé a veľmi aktívne stvorenia. Ako všetky mláďatká si vyžadujú veľa pozornosti a opatery. Sú vhodné pre ľudí, ktorí majú radi pohyb a nechcú sedieť doma. Určite to nie je najvhodnejší darček pre starých ľudí a ľudí ktorí majú problémy s pohyblivosťou.

Čo všetko budete potrebovať k šteniatku?


Čo sa týka stravy, platí pravidlo, že je najvhodnejšie pokračovať v tom, čo mu dávali predchádzajúci majitelia. Predídete tým tráviacim ťažkostiam, ktoré môžu byť pre šteniatka veľmi nepríjemné. Ak neviete čím bolo predtým šteniatko kŕmené, doprajte mu čo najkvalitnejšiu stravu. Pretože tá je základom správneho vývoja a imunity organizmu.
Samozrejme nezabudnite na misky- minimálne jednu na vodu a jednu na žrádlo ideálne keramické.

MISKY

Ďalšou nevyhnutnosťou je obojok alebo popruhy, vôdzka poprípade náhubok. Šteniatka je potrebné od mala trénovať jednak na vôdzku, aby šlo pekne popri nohe a rôzne ďalšie príkazy. Správny výcvik je základom poslušnosti a každý pes by mal zvládnuť aspoň základné povely. Najlepšou motiváciu za dobre vykonaný povel je pre ne odmena a to buď vo forme pohladenia, pochvaly alebo pamlsku. Kľudne to môže byť kombinácia všetkých troch odmien naraz a potom ich postupne vypúšťať. Čo sa týka pamlskov, najlepšie sú s vysokým obsahom mäsa, bez cukru a obilnín, poprípade varené mäso či vnútornosti.

K šteniatku budete potrebovať aj nejaké hračky. Tie majú jednak edukačnú funkciu a navyše sa s nimi šteniatko vyblázni a zabaví. Okrem toho ich oceníte aj v období rastu zúbkov. Je dosť možné, že si tým zachránite topánky či nábytok. Hračiek pre zvieratá je nespočetné množstvo. Dobre sú loptičky či lietajúce taniere na aport, poprípade povrazy a hračky s výčnelkami na masírovanie ďasien, na hryzenie a ďalšie. Výber je len na Vás.

CHOVATEĽSKÉ POTREBY

Poniektorí majitelia si zaobstarávajú aj podložky na čúranie. Poprípade si k tomu dokúpia kvapky na výcvik, ktoré sa nakvapkajú na plochu, kde chcete, aby sa šteniatko vyčúralo. Nie je to úplne nevyhnutné. Akurát môžete riskovať mláčku na koberci. No ani kvapky nie sú sto percentnou zárukou. S týmito malými nehodami musíte zo začiatku rátať.

Na prepravu šteniatka si môžete zaobstarať tašku, prenosku alebo klietku v závislosti od veľkosti psa.
Nezabudnite na pelech, nech má šteniatko svoje miesto na oddych a spánok.

Ďalej si môžete zaobstarať kozmetiku pre šteniatka ako šampón, čistič uší a očí. Tie však nepoužívajte veľmi často. Inak šteniatku skôr ublížite ako pomôžete.
Okrem týchto vecí nezabudnite aj na hrebeň poprípade niečo na vyčesávanie. Pravidelné vyčesávanie hlavne v období pĺznutia je dôležité pre zdravú srsť a kožu. Ak si trúfnete na strihanie pazúrikov zaobstarajte si na to špeciálne kliešte alebo nožnice. So strihaním je potrebné začať čím skôr, aby si na to šteniatko zvyklo a nebálo sa v dospelosti. Zíde sa Vám aj zubná kefka a pasta, či ústna voda na dentálnu hygienu. Takisto je dobré začať s ňou čo najskôr.

Najdôležitejšou vecou pre šteňa je však Váš čas, pozornosť a starostlivosť. Nezabudnite na správny výcvik. Ak si s tým nebudete vedieť dať rady, existujú rôzne kurzy pre psov. Každý pes by mal zvládnuť aspoň základne povely. Lebo ako sa hovorí , vychovaný pes nepotrebuje ani vôdzku ani košík a nevychovanému nepomôže ani to.Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová

20.9. 2021