Zvieratá a Silvester I. (venčenie a nemedikamentózne metódy)

Zvieratá a Silvester I. (venčenie a nemedikamentózne metódy)


So Silvestrom sú spojené veľké oslavy, výbuchy a ohňostroje. Zvieratá majú svoje zmysly vyvinuté oveľa lepšie ako človek. A teda vnímajú všetko intenzívnejšie. Rachot z petárd a svetelné efekty im nemusia robiť dobre. Niektorým to samozrejme neprekáža. Dokonca sa nájdu jedinci, ktorí sú tým aj fascinovaní. Iní však môžu byť veľmi vydesení, niekedy až tak, že hrozí kolaps. Pri večerných oslavách sú vydesené a snažia sa skryť kde sa dá. Mnohé z nich sa majú zdravotné problémy a takýto zvýšený stres im vôbec neprospieva. Takisto sa často stáva, že majiteľom psíky utečú pri venčení keď sa zľaknú hluku z petardy.

Ako predísť úteku pri venčení a ako teda môžeme pomôcť našim ustráchaným chlpáčom? Psíkov venčite stále na pevnom vodítku, aby nemohol újsť ak sa zľakne. Určite sa v ten deň vyhnite vysúvacím flexi vodítkam. Psíka majte stále na očiach a nespustite ho z dohľadu. Venčenie je vhodne skrátiť na nevyhnutne potrebnú dobu. Dlhšie prechádzky si nechajte radšej na inokedy. Najlepšie je vyvenčiť psa ešte pred zotmením kedy je menšia pravdepodobnosť púšťania pyrotechniky. Určite nezabúdajte na povinné čipovanie zvierat. Ak sa Vám predsa len náhodou stane, že psík ujde, čip je veľmi dobrým pomocníkom pri hľadaní majiteľa. Takomto prípade určite kontaktujte najbližšie útulky v okolí. Tie Vám pomôžu pri hľadaní strateného zvieraťa.

Zvieratám dajte najesť v ten deň skôr. Najlepšie do 16-tej až 17-tej hodiny. Nech sa v kľude najedia a nie sú pri tom v strese. Misky im dajte do tichšej miestnosti (napríklad do kúpeľne).

Čo sa týka upokojenia zvieraťa, častokrát stačí len zabezpečiť pre ne tichú tmavú miestnosť kde nebudú počuť hluk z okolia. Najčastejšie na to využívajú majitelia pivnice kam sa hluk a svetlo z pyrotechniky veľmi nedostane. Poprípade treba zatiahnúť žalúzie na oknách nech ich nestresujú svetelné efekty z ohňostroja. Môžete im pustiť televízor alebo hudbu, aby to utlmilo hluk z vonku. Vhodné je aj zabaviť ich nejakou hrou.

Ďalšou možnosťou je skúsiť metódu zabalenia zvieraťa do šatky. Šatkou sa vyvíja tlak na určité body tela, ktoré aktivujú parasympatikus a to zviera upokojí. Budete na to potrebovať dlhú šatku, či úzku plachtu. Šatka chyťte za oba konce a obmotajte okolo krku. Na lopatkách sa prekríži a pokračuje sa smerom dole okolo trupu kde sa znova prekríži. Nakoniec sa vedie smerom hore cez brucho a zaviaže sa na chrbte. Táto metóda sa nazýva zkľudňujúca bandáž či Half Wrap metóda a určite ju na internete nájdete.

Tieto nemedikamentózne metódy sú vhodné pre tých, ktorí nechcú alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu podávať liečivé prípravky svojim miláčikom. Aké iné možnosti na ukľudnenie zvierat existujú sa dozviete v ďalšom článku.Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová