Zvieratá a humánne lieky

Zvieratá a humánne lieky

Často krát sa stáva, že chcú majitelia svojim miláčikom uľaviť od bolesti poprípade pomôcť s iným zdravotným problémom a tak im dajú lieky, ktoré sú určené pre ľudí. Poprípade nie sú lieky poriadne zabezpečené, zvieratá sa k nim dostanú a skonzumujú ich. No to čo je bezpečné pre dospelého človeka či dieťa, nemusí byť bezpečné aj pre zvieratá. Ľudia si neuvedomujú, že podaním humánneho lieku môžu skôr zvieratám ublížiť ako pomôcť. Väčšina zvierat má totižto jednak oveľa menšiu hmotnosť ako dospelý človek či dokonca dieťa. Navyše ich metabolizmus sa od ľudského trochu líši a nie sú schopné spracovať niektoré látky. Tým sa pre ne stávajú toxické.

Najčastejšie „liečia“ majitelia svoje zvieratá protizápalovými liekmi a liekmi proti bolesti. Jedná sa predovšetkým o látky ako ibuprofén, naproxén, kyselina acetylsalicylová a paracetamol. Tie sú obsiahnuté napríklad v ibalgine, brufene, nalgesine, acylpiríne, aspiríne, panadole a podobne. Už jedna tabletka môže spôsobiť smrť menšieho zvieraťa, pretože táto jedna tabletka obsahuje toxickú dávku pre zviera. Ibuprofén, naproxén a kyselina acetylsalicylová u zvierat spôsobujú zvracanie, anorexiu, depresiu, žalúdočné vredy, hnačku a krv v stolici. Paracetamol môže poškodiť predovšetkým pečeň. Zvieratá majú žltačku, krv v moči, problémy s dýchaním. U mačiek poškodzuje hlavne červené krvinky. U psov taktiež, no až pri vyššej dávke.

Takisto ak sú zvieratá choré, podávanie liekov proti chrípke určených pre ľudí je nebezpečné. Okrem toho, že obsahujú vyššie spomínané látky, môžu v nich byť navyše látky na povzbudenie ako napríklad kofeín, ktorý môže zvýšiť rýchlosť tepu a krvný tlak a spôsobiť zlyhanie organizmu.

Niekedy chcú ľudia svojim miláčikom pomôcť prekonať strach, najčastejšie na Silvestra. No podať im lieky na spanie alebo na ukľudnenie nie je najlepší nápad. Tieto lieky spôsobia len to, že sú zvieratá omámené, pomaly a slabo dýchajú. To môže mať v konečnom dôsledku úplne opačný efekt. Zvieratá sa boja a sú ešte viac vystresované z toho, že sa nevedia poriadne hýbať a brániť. Nechápu čo sa deje. Ďalším vedľajším nebezpečenstvom je to, že sa môžu utopiť aj v miske vody. Tým, že sú letargické a ich pohybové schopnosti sú oslabené môžu sa pri pití vody ľahko zvaliť do misky z vodou a nevedia sa postaviť. Bohužiaľ aj takéto prípady sa naozaj stali.

Ďalšími veľmi nebezpečnými liekmi sú antidepresíva. Tie môžu na jednej strane spôsobiť ospalosť, nekoordinované pohyby až zlyhanie organizmu, no na druhej strane môžu mať opačný efekt. Môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, srdcového tepu a zvýšenie telesnej teploty a zvukových prejavov.

Dokonca ani výživové doplnky nemusia byť úplne bezpečné. Každé zviera potrebuje inú dennú doporučenú dávku. Pri predávkovaní niektorými látkami im môžete spôsobiť zdravotné problémy.

Okrem spomínaných liekov sú pre zvieratá obzvlášť nebezpečné lieky na liečbu krvného tlaku, srdca, cukrovky, ma zníženie cholesterolu a hormonálne prípravky.

Niektoré humánne lieky sa môžu použiť aj na liečbu zvierat, no to by mal odborne zvážiť a schváliť Váš veterinárny lekár. Ten vyberie druh lieku a dávku, ktorá Vášmu miláčikovi neuškodí. Nikdy sa sami nepúšťajte do neodbornej liečby Vášho miláčika. A ak im už nejaký liek podáte určite o tom informujte svojho veterinárneho lekára. Lieky síce majú liečiť, no pri laickom zaobchádzaní môžu byť bohužiaľ aj jedom.


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová