Ostatné ochorenia prenášané z kliešťov na zvieratá

Ostatné ochorenia prenášané z kliešťov na zvieratá


V našom podnebnom pásme ohrozuje zvieratá nielen borelióza a babezióza, ale aj iné ochorenia prenášané kliešťami. Preto je potrebné chrániť našich miláčikov pred nimi, hlavne v zamorených oblastiach.

Ďalšia choroba, ktorú môže kliešť preniesť na zviera je kliešťová encefalitída. Je to vírusové ochorenie, ktoré je veľmi známe u ľudí. Toto ochorenie sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, apatiou, anorexiou, podráždenosťou, bojazlivosťou, chôdza je nemotorná a môže dôjsť až k ochrnutiu na všetky štyri končatiny. Môže sa vyskytnúť aj škúlenie a iné abnormálne pohyby očí, obrna tvárového nervu a strata citlivosti. Terapia je len symptomatická. Čiže znižovanie horúčky, infúzie a pod.

Anaplazmóza patrí takisto medzi ochorenia prenášané kliešťami. Na rozdiel od encefalitídy je anaplazmóza bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje Anaplasma phagocytophilum. Vyskytuje sa často spolu s lymeskou boreliózou pretože ich prenáša rovnaký druh kliešťa. Ochorenie môže prebiehať akútne a chronicky. Príznaky akútneho ochorenia sú horúčka, malátnosť, nechutenstvo, hnačky, zvracanie, problémy s dýchaním a kašeľ. Typický je zápal kĺbov, bolestivé kĺby a následné krívanie. Môžu sa vyskytnúť aj neurologické príznaky. Zviera je anemické a má znížené množstvo krvných doštičiek a s tým spojenú zvýšenú krvácavosť. Slezina a pečeň sú zväčšené. Chronický priebeh môže byť bezpríznakový. Toto ochorenie sa lieči antibiotikami po dobu niekoľkých týždňov. Ak sa ochorenie podchytí včas, už po dvoch dňoch klinické príznaky ustupujú.

Ďalším kliešťami prenášaným ochorením je aj erlichióza. Je opäť bakteriálneho pôvodu a spôsobuje ju Erlichia canis. Choroba má nešpecifický priebeh. Môže byť aj roky bezpríznaková. Akútna fáza ochorenia sa prejavuje horúčkou, apatiou, nechutenstvom, depresiou, slabosťou, zväčšením uzlín. Vyskytujú sa aj dýchacie potiaže, krvácanie a anémia. V chronickej fáze sa môže objaviť horúčka, anémia, anorexia, krvácanie z nosa, zlyhávanie obličiek, zhoršená koordinácia. Často sa pridružujú sekundárne bakteriálne ochorenia dýchacieho aparátu a kože. Tento priebeh má zhoršujúcu tendenciu. Terapia je antibiotická. Pri včasnom zahájení dochádza k zlepšeniu za 24-48 hodín. U tohto ochorenia je však problém v asymptomatickom priebehu a preto je ťažké zachytiť ho včas. Neskorá liečba je často bez efektu.

Keďže zatiaľ neexistujú vakcíny proti týmto ochoreniam, najlepšou prevenciou sú antiparazitárne prípravky v rôznych formách. Niektoré z nich majú aj repelentný účinok. To znamená, že kliešte a hmyz odpudzujú. Iné pôsobia tak, že sa musí kliešť najskôr prisať a následne dochádza k jeho uhynutiu. Nákazy sa ale nemusíte obávať, pretože kliešť vylučuje infekčné častice až niekoľko hodín po prisatí ( 12-48 hod.).

POTREBY NA ODSTRÁNENIE KLIEŠŤOV

Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová

18.4.2021