Obezita u zvierat

Obezita u zvierat

Bohužiaľ nielen ľudia, ale aj zvieratá majú problémy s obezitou. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zvieratá trpia obezitou kvôli tomu, že ich energetický výdaj je menší ako príjem. Je to spôsobené hlavne prepchávaním zvierat potravou (aj ľudskou), nevhodnou stravou napríklad po kastrácii alebo zníženým pohybom.

S obezitou súvisia aj iné ochorenia, ktoré ohrozujú život zvieraťa. Sú to napríklad problémy s kĺbmi. Vyššia hmotnosť spôsobuje, že je na kĺby kladená vyššia záťaž, ako by mala byť. Pri pohybe sa v kĺbe tvorí kĺbový maz a nakoľko tieto obézne zvieratá nemajú dostatočný pohyb, ani kĺbového mazu sa nevytvorí dostatočné množstvo, čo spôsobuje väčšie opotrebovanie kĺbov. Ďalšími problémami sú kardiovaskulárne ochorenia a problémy s dýchacími cestami. Vtedy je aj riziko úmrtia pri operáciách vyššie. Obézne zvieratá môžu trpieť aj cukrovkou a sú náchylnejšie na ochorenia súvisiace s močovým traktom. Mačky mávajú problémy aj s kožou. Na obezitu môžu byť náchylnejšie niektoré plemená (napr. labrador, kokeršpaniel a podobne), kastrované zvieratá a zvieratá s metabolickými ochoreniami.

pohybový aparát

koža, srsť


Ako zistíte, že je Váš domáci miláčik obézny? U zdravých zvierat s primeranou hmotnosťou by ste mali nahmatať rebrá a chrbticu jednoducho. Z boku by sa malo brucho rozširovať smerom k rebrám. Nemalo by prevísať. Z hora by ste mali vidieť zúžený pás za rebrami. Samozrejme na rebrách môže byť prítomná malá vrstva podkožného tuku. Nemali by byť viditeľné. Potom sa jedná o podvýživu.


Ako bojovať s obezitou? Najdôležitejšie je zistiť príčinu priberania. Veľmi častým dôvodom je nevhodné a často nadmerné kŕmenie zvierat. Majitelia by sa mali vyhnúť kŕmeniu ľudským jedlom. To je často kalorické a nemá vyváženú skladbu živín pre zvieratá. Ani dávanie ľudských sladkostí za odmenu nie je dobré. Vhodnou stravou sú kvalitné granule, vlhké krmivo poprípade barfovanie (kŕmenie súrovým mäsom). Existujú aj granule na chudnutie, ktoré majú znížený energetický obsah. Na granulkách je v tabuľke udaná denná kŕmna dávka určená na schudnutie a na udržanie hmotnosti. Kŕmnu dávku si vyberiete podľa toho, čo chcete dosiahnuť. Ďalším problémom sú pamlsky určené pre zvieratá. Mnohokrát sa podávajú miláčikom v oveľa väčšom množstve než by sa malo. Pamlsky by mali tvoriť maximálne 10% dennej kŕmnej dávky. Vhodnejšie sú také, ktoré obsahujú čo najmenšie množstvo obilnín a cukru. Veľmi dôležitou súčasťou chudnutia je pravidelný pohyb. U psov sú to denné vychádzky s možnosťou prebehnúť sa. U mačiek, ktoré žijú len v interiéri sú vhodné rôzne hračky.


Krmivo na obezitu


Dbajte o to, aby Vaše zviera bolo v dobrej kondícií. Predĺžite a skvalitníte im tým ich život.


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová