Obávaná toxoplazmóza a mačky

Obávaná toxoplazmóza a mačky

Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie, ktorého zdrojom sú aj mačky. Tehotné ženy sa často obávajú tohto ochorenia, pretože môže spôsobiť potrat alebo vrodené vady u detí. Preto sa zbytočne vzdávajú svojich miláčikov, pritom na to nie je dôvod.

Existujú omnoho rizikovejšie cesty nákaz, o ktorých možno ani len netušia.

Pre objasnenie toho, ako sa môže človek nakaziť, je potrebné poznať vývinový cyklus tohto parazita. Jediní definitívni hostitelia sú mačky. To znamená, že u nich prebieha pohlavné delenie a vylučujú sa infekčné oocysty do prostredia. To trvá 2-3 týždne, vtedy je možné od mačky sa nakaziť. Oocysty sú veľmi odolné voči teplu aj chladu. Musia však najskôr dozrieť (čo trvá 1-3 dni, v závislosti od podmienok prostredia) a až potom sa stávajú zdrojom nákazy pre všetky stavovce (od plazov, cez vtáky po všetky cicavce). U nich prebieha len nepohlavný cyklus, kedy sa tvoria tzv. tkanivové cysty. Aj týmito sa môže nakaziť hocijaký stavovec (čiže aj človek) a to tak, že ich skonzumuje. Tkanivové cysty sa dajú zničiť teplom alebo mrazom. Mačky sa najčastejšie infikujú tkanivovými cystami pri chytaní nakazených myší. Takto sa kruh uzatvára a u mačiek opäť prebieha pohlavný delenie parazita.
Ak sa raz mačka nakazí a prekoná toto ochorenie, druhý krát sa už nenakazí, pretože už má v tele vytvorené protilátky voči toxoplazmóze. To znamená, že mačka je infekčná max. 3 týždne od nakazenia a potom už nepredstavuje žiadne riziko pre človeka.

Z vývinového cyklu vyplýva, že mačky nie sú jediným zdrojom ochorenia. Odolnými oocystami sa môže kontaminovať voda, jedlo aj prostredie. Človek sa nakazí tým, že túto oocystu prehltne. Najohrozenejšou skupinou sú malé deti, ktoré často papajú piesok, keď sa hrajú v pieskoviskách. Tieto pieskoviská môžu byť kontaminované oocystami z trusu mačiek. Ďalšou ohrozenou skupinou, ktorá sa môže nakaziť takýmito oocystami, sú gravidné ženy pracujúce v záhrade, kde sa takisto môžu nachádzať oocysty toxoplazmózy. Okrem toho je častý spôsob nakazenia z tkanivových cýst od chorých zvierat pri nedostatočnom tepelnom spracovaní ich mäsa. Stáva sa, že pri príprave jedál sa na tom istom mieste krája mäso a zelenina bez toho, aby sa toto miesto poriadne umylo. Mäso sa síce tepelne spracuje a tkaninové cysty sa tak zničia, ale zelenina, ktorá je určená na studený šalát, nie. Nakaziť sa dá aj transplantáciou alebo transfúziou krvi, ale toto riziko je minimálne.

Ako sa teda chrániť ak máte doma mačku?
Základom je dodržiavať hygienu. Čistiť pravidelne mačací záchod každý deň. Umývať si zakaždým ruky. Ak kŕmite surovým mäsom, tak toto mäso najskôr premrazte na niekoľko dní. Ak sa aj napriek tomu obávate nakazenia, môžete požiadať veterinárneho lekára o koprologické vyšetrenie trusu a sérologické vyšetrenie krvi. Navyše sa u gravidných žien vykonáva pravidelný screening na toxoplazmózu.
Štatisticky sa od mačiek nakazí do 5% prípadov, zvyšných 95% sa nakazí zo zle tepelne spracovaného alebo tepelne neopracovaného mäsa a iných zdrojov nákazy.


Autor: MVDr. M. Dobisová


Upravené podľa zdroja: www.cdc.gov