Nevhodná strava pre Vašich štvornohých miláčikov

Nevhodná strava pre Vašich štvornohých miláčikov


Častokrát majitelia dávajú svojim miláčikom ako krmivo jedlá, ktoré nie sú pre ne absolútne vhodné. V nasledujúcej tabuľke nájdete najčastejšie potraviny, ktoré by zvieratá nemali jesť.


PotravinaČo škodíČo spôsobuje
Slané a korenené jedláSoľ a koreniePoškodzujú obličky a pečeň a zvýšujú krvný tlak.
Varené a pečené kostiMalé časticeĽahko sa štiepia a malé častice kostí sa zabodávajú do tráviaceho traktu a upchávajú otvory análnych váčkov. Najkrehkejšie sú varené kuracie kosti. Na kŕmenie sú vhodné predovšetkým surové bravčové a hovädzie veľké kosti. No aj tie len v obmedzenom množstve.
Mliečne výrobkyLaktózaLaktóza sa štiepi enzýmom laktázou. Tú majú psy v menšom množstve v tele ako ľudia a mačky dokonca ešte menej. Nestrávená laktóza spôsobuje hnačky a nafukovanie.
SladkostiUmelé sladidlo- xylitolZvyšuje hladinu inzulínu v krvi a tým pádom prudko znižuje hladinu cukru v krvi. V priebehu niekoľkých minút dochádza ku kolapsu.

Ovocie s vysokým obsahom cukru

CukrySpôsobujú tráviace ťažkosti. Tieto cukry kvasia a tvoria sa plyny, tak dochádza k nafukovaniu a hnačkám.
Nezrelé ovocieKyselinyDráždia žalúdok.
Surový vaječný bielokAvidínZnižuje vstrebávanie biotínu. Problém sa prejaví až pri konzumácii väčšieho množstva surového bielka. Preto sa odporúča bielka tepelne opracovať. Žĺtka sa môžu konzumovať aj surové.
Mastné jedláTukySpôsobujú zápal podžalúdkovej žľazy.

Surová a varená pečeň vo veľkom množstve (minimálne 3krát do týždňa)

Veľké množstvo vitamínu AMôže spôsobiť intoxikáciu vitamínom A. To má za následok poškodenie svalov.

Čerstvý chlieb a pečivo, strukoviny, kapusta, kaleráb, karfiol

Nadúvajú a preto by sa mali podávať len v obmedzenom množstve.
Príliš studené alebo horúce jedláSpôsobujú tráviace ťažkosti ako hnačky, nadúvanie alebo zápchy


Dlhodobá konzumácia týchto jedál môže Vášmu miláčikovi spôsobiť zdravotné problémy. Okrem tráviacich ťažkostí ako zápcha, hnačka, nadúvanie môžu zvieratá trpieť aj srdcovo cievnymi ochoreniami, chorobami obličiek, poškodením pečene, cukrovkou a podobne. Ak chcete, aby Vaše zvieratko prežilo plnohodnotný život bez týchto problémov, treba mu dopriať kvalitnú a vyváženú stravu.


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová