Nevhodná strava pre Vašich štvornohých miláčikov

Nevhodná strava pre Vašich štvornohých miláčikov


Častokrát majitelia dávajú svojim miláčikom ako krmivo jedlá, ktoré nie sú pre ne absolútne vhodné. V nasledujúcej tabuľke nájdete najčastejšie potraviny, ktoré by zvieratá nemali jesť.


Potravina Čo škodí Čo spôsobuje
Slané a korenené jedlá Soľ a korenie Poškodzujú obličky a pečeň a zvýšujú krvný tlak.
Varené a pečené kosti Malé častice Ľahko sa štiepia a malé častice kostí sa zabodávajú do tráviaceho traktu a upchávajú otvory análnych váčkov. Najkrehkejšie sú varené kuracie kosti. Na kŕmenie sú vhodné predovšetkým surové bravčové a hovädzie veľké kosti. No aj tie len v obmedzenom množstve.
Mliečne výrobky Laktóza Laktóza sa štiepi enzýmom laktázou. Tú majú psy v menšom množstve v tele ako ľudia a mačky dokonca ešte menej. Nestrávená laktóza spôsobuje hnačky a nafukovanie.
Sladkosti Umelé sladidlo- xylitol Zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a tým pádom prudko znižuje hladinu cukru v krvi. V priebehu niekoľkých minút dochádza ku kolapsu.

Ovocie s vysokým obsahom cukru

Cukry Spôsobujú tráviace ťažkosti. Tieto cukry kvasia a tvoria sa plyny, tak dochádza k nafukovaniu a hnačkám.
Nezrelé ovocie Kyseliny Dráždia žalúdok.
Surový vaječný bielok Avidín Znižuje vstrebávanie biotínu. Problém sa prejaví až pri konzumácii väčšieho množstva surového bielka. Preto sa odporúča bielka tepelne opracovať. Žĺtka sa môžu konzumovať aj surové.
Mastné jedlá Tuky Spôsobujú zápal podžalúdkovej žľazy.

Surová a varená pečeň vo veľkom množstve (minimálne 3krát do týždňa)

Veľké množstvo vitamínu A Môže spôsobiť intoxikáciu vitamínom A. To má za následok poškodenie svalov.

Čerstvý chlieb a pečivo, strukoviny, kapusta, kaleráb, karfiol

Nadúvajú a preto by sa mali podávať len v obmedzenom množstve.
Príliš studené alebo horúce jedlá Spôsobujú tráviace ťažkosti ako hnačky, nadúvanie alebo zápchy


Dlhodobá konzumácia týchto jedál môže Vášmu miláčikovi spôsobiť zdravotné problémy. Okrem tráviacich ťažkostí ako zápcha, hnačka, nadúvanie môžu zvieratá trpieť aj srdcovo cievnymi ochoreniami, chorobami obličiek, poškodením pečene, cukrovkou a podobne. Ak chcete, aby Vaše zvieratko prežilo plnohodnotný život bez týchto problémov, treba mu dopriať kvalitnú a vyváženú stravu.

Krmivo pre psov


Krmivo pre mačky


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová