Najčastejšie genetické poruchy u mačiek

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek

Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom. Týmto ochoreniam sa ťažko zabraňuje, nakoľko často nepoznáme genetické pozadie našich mačičiek a preto nevieme zabrániť prípadným genetickým následkom, ktoré sa prejavia na potomstve. Aj keď samozrejme pre mačičkách sa jedná skôr o prichýlenie mačiatka, ktoré s pritrafilo susedom a nie o ich cielené rozmnožovanie (výnimku tvoria iba chovateľské stanice). V dnešnej dobe si teda čoraz viac majiteľov mačiek uvedomuje aj genetické nedostatky, ktoré ich mačka zdedila spolu s modrými očami, či krásnym pruhovaním.


Poruchy močových ciest

V prípade tohto ochorenia je zasiahnuté močové ústrojenstvo mačky, čo sa prejavuje problémami pri močení ako je napríklad bolestivosť, krátke a nepravidelné močenie, či vykonávanie potreby mimo záchod. Jedná sa o poruchu, ktorá je z pohľadu výskytu veľmi rozšírená aj keď postihuje iba 4% všetkých mačiek. A to ako čistokrvných, tak aj tie bez papiera. Porucha sa zvykne prejaviť pri rizikových faktoroch ako je obezita, nesprávna výživa či stres.


Cukrovka

A to predovšetkým diabetes 2. typu, ktorý trápi všetky mačičky. Avšak najviac postihnutým plemenom je Barmská mačka, ktorá je na cukrovku veľmi náchylná z dôvodu genetickej predispozície. Typickým príznakom cukrovky v prípade mačičky je napríklad zvýšený smäd a rovnako tak aj zvýšená frekvencia močenia. Často sa vyskytuje aj strata váhy. A to aj napriek tomu, že mačka nezmenila svoje stravovacie návyky. Neexistuje žiadny test, ktorý by preukázal túto genetickú poruchu a preto je dobré sa v prípade Barmských mačiek vyvarovať obezite, nedostatku pohybu a kŕmiť iba jedlom s vysokým podielom bielkovín a malým podielom sacharidov.


Polycystycké ochorenie obličiek

Táto porucha sa najčastejšie prejavuje u Perzských mačiek, ktoré majú vo svojom genetickom základe istú chybu, ktorá sa opakuje vo zvýšenej frekvencií. Mačičkám s touto diagnózou sa na obličkách tvoria cysty, ktoré sú naplnené vodou a postupne rastú. Od istého okamihu začnú svojou veľkosťou deformovať obličky, čo vedie k ich zlyhávaniu. Príznaky sú neustály pocit smädu, časté močenie, strata hmotnosti a celková letargia. Na tento genetický problém existuje test, ktorý by ste si mali zapýtať v prípade, že si kupujete perzskú mačku a chcete mať istotu je negatívnom výsledku.


Ochorenia srdca

Veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa volá Hypertrofická kardiomyopatia sa najčastejšie vyskytuje pri dvoch plemenách a síce v prípade plemena Mainská mývalia mačka a Ragdoll. Samozrejme sa jedná o genetickú anomáliu, ktorá sa najčastejšie prejavuje v strednom veku zvieraťa a často sa končí úmrtím, pretože sa príznaky neberú vážne. Ak je mačička letargická, rýchlo sa zadýcha, alebo má evidentný problém s kondíciou, tak by ste mali podstúpiť testy, ktoré vylúčia, prípadne potvrdia diagnózu. Samozrejme, ak si plánujete zakúpiť jedno zo spomínaných plemien, tak žiadajte aj testy na toto ochorenie.


Manx syndróm

Mačací nadšenci určite poznajú plemeno manom Manx, ktoré bolo vyšľachtené na ostrove Manx, ktoré patrí pod Veľkú Britániu. Zástupcovia tohto plemena majú skrátený, alebo úplne chýbajúci chvost. Táto anomália sa však niekedy objaví aj pri iných mačkách a považuje sa za vážnu genetickú poruchu. Nanešťastie chýbajúci chvost zasahuje aj okolité nervové tkanivo a zároveň táto deformácia spôsobuje problémy s vyprázdňovaním a zároveň aj inkontinenciu. Samozrejme, liečba neexistuje ako ani testy na odhalenie tohto genetického problému. Mačky s týmto postihnutím by mali byť samozrejme sterilizované, aby sa genetická porucha neprenášala na potomstvo.


Strata sluchu

Aj v tomto prípade sa jedná o vážny problém, ktorý najčastejšie postihuje biele mačky s modrými očami, takže je jasné, že sa jedná o ochorenie s genetickým pozadím, ktoré je viazané na vonkajší znak. Rovnaký gén, ktorý zapríčiňuje farbu srsti a očí, vplýva aj na vnútornú stavbu ucha. Gén dostal pomenovanie W. Avšak nie každá mačka ktorá je jeho nositeľom, aj sluch stratí. Príčina straty sluchu je stále nejasná a má sa za to, že do hry vstupuje minimálne ešte jeden samostatný gén, ktorý však nebol odhalený. Mačička, ktorá stratila sluch však môže viesť dlhý a šťastný život, avšak iba vo vnútorných podmienkach.


Strata zraku

Genetické pozadie tohto ochorenia, ktoré nesie pomenovanie progresívna atrofia sietnice s vyskytuje predovšetkým pri plemenách ako je habešská mačka, somálska mačka a ocicat. V tomto prípade sa za ochorením skrývajú dva gény, pričom na oba sú k dispozícií testy na ich včasné odhalenie. Liečba však nie je možná a mačky sa musia s týmto postihnutím naučiť existovať. Pri správnom prístupe majiteľa sa im nakoniec dovolí žiť kvalitný a dlhý život.


Mačky sú od prírody veľmi odolné a silné stvorenia. Až do poslednej chvíle na sebe nenechajú badať žiadny problém. Je to pozostatok divokej prírody, kde sa prejav slabosti platí cenou najvyššou. Preto sme často svedkami toho, že ochorenie odhalíme až vtedy, keď je v pokročilom štádiu, prípadne na pokraji nezvratného bodu, kde je vyliečenie bez trvalých následkov už často nemožné.

Všímajte si preto každý detail v zmene správania svojej mačičky, pretože často sa tie najväčšie zdravotné problémy začínajú tými najmenšími maličkosťami.Zdroj: www.zvieratka.pravda.sk