​Na čo si dávať pozor pri kúpe zvieratka II. (Chovateľ vs. množiteľ)

​Na čo si dávať pozor pri kúpe zvieratka II. (Chovateľ vs. množiteľ)


Čo všetko by nám mal správny chovateľ poskytnúť?

Šteniatka by svoju mamu nemali opustiť skôr ako vo veku 8 týždňov, u mačiatok sa odporúča dokonca 12 týždňov zotrvať s mamou. Je to z toho dôvodu, aby mali dostatočné vyvinutý imunitný systém a boli teda zdravé a odolné voči rôznych chorobám. Okrem toho počas doby strávenej s matkou sa naučia základy správania a sú potom psychicky vyrovnanejšie. So zvieratkom by ste mali dostať okrem iného očkovací preukaz, kde je zaznamenané , že absolvovalo minimálne 2 očkovania a niekoľko odčervení. Dôležité sú aj záznamy o rôznych lekárskych vyšetreniach na predispozíciu, ktorou môže Vaše plemeno trpieť. U šteniatok je dôležité čipovanie, to je dané zákonom. Šteniatko musí na svoje náklady začipovať chovateľ a až potom Vám ho predá. Zmenu majiteľa musí nahlásiť on veterinárnemu lekárovi. V čipe sú zakódované informácie aj o rodičoch šteniatka. Niekedy chovateľ Vám dá aj zmluvu, kde sa zaväzuje v prípade zdravotných problémov vziať si zviera späť, poprípade hradiť všetky náklady spojené s ošetrením (ak samozrejme nevznikne problém z Vašej viny). K zvieratku väčšinou poskytnú základný balíček, kde nájdete stravu, ktorou ho momentálne kŕmia a ktorou by ste mali pokračovať aj vy. Chovateľ by Vás mal o strave samozrejme informovať. Niektorí do balíčka pribalia aj misky na vodu a jedlo, obojok či postroj s vodítkom, plienky, peliešok alebo hračku.

Ako sa chová množiteľ?

Množiteľ Vás určite nepustí pozrieť sa na vrh a matku k nemu do jeho „chovnej stanice“. Bude sa chcieť stretnúť niekde na neutrálnom mieste, s tým, že Vám zvieratko rovno predá. Väčšina šteniatok nemá ani 6 týždňov, ale keďže už vedia jesť samostatne aspoň kašovitú stravu, tak Vám ho predá. Sú to predsa len pre neho priame náklady navyše za jedlo, keďže šteniatku už materské mlieko nepostačuje. Potrebuje sa ho zbaviť. Čo sa týka očkovania, môžete byť radi keď bude mať aspoň to jedno, ktoré mu ale neposkytne dostatočnú imunitu. O odčervovaní platí to isté. A o čipovaní a lekárskych vyšetreniach na predispozičné ochorenia ani nehovoriac. Niekedy zájdu dokonca až tak ďaleko, že potvrdenia o očkovacích preukazoch falšujú.

Prečo si nekupovať šteniatko od množiteľa hoci je lacnejšie?

Zvieratá od množiteľov nemajú dostatočne vyvinutú imunitu. Sú teda často chorľavé - v tom lepšom prípade. V horšom prípade majú ich choroby fatálny priebeh. Môžu mať aj dedičné ochorenia. Okrem toho ani po psychickej stránke na tom nie sú najlepšie. Trpia rôznymi psychózami, sú nesocializované, ustráchané alebo agresívne. Výcvik takýchto jedincov je zdĺhavý a náročný. Celkové náklady na liečbu a výcvik sa tak môžu veľmi predražiť. A v konečnom dôsledku Vás kúpa takéhoto zvieraťa môže stáť omnoho viac, než by ste za neho dali dobrému chovateľovi.

Preto si prosím poriadne rozmyslite a zvážte, od koho si zvieratko kúpite. Kúpou od množiteľa síce možno spočiatku ušetríte, ale v konečnom dôsledku sa nevyplatí. Preto podporujme len správnych chovateľov, ktorým ozaj záleží aj na zdraví zvierat a dobrom zaobchádzaní, nie len na biznise. Pretože aj ten sa dá robiť s láskou. A ak si nemôžete dovoliť kúpiť také drahé zviera alebo nechcete investovať toľko peňazí, tak si ho radšej adoptujte.


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová