Kvalitné krmivo je kľúčom k dlhému životu vášho domáceho miláčika

Kvalitné krmivo je kľúčom k dlhému životu vášho domáceho miláčika

V minulosti bolo bežné, že čo ľudia nedojedli, to hodili do misky psovi alebo mačke. Či už sa jednalo o mäsové jedlá v okorenených a osolených omáčkach alebo pokazené pekárenské výrobky. Pes a mačka sú však mäsožravce- mačka je dokonca väčší mäsožravec ako pes. Obilninové jedlá im škodia. Najhorší dopad majú na ich tráviaci systém. Tak ako u ľudí aj u zvierat sa potom vyvíjajú rôzne alergie a intolerancie aj na potraviny (samozrejme je viacero faktorov, ktoré tieto alergie a intolerancie spôsobujú). Ani korenie a soľ nerobí dobre ich organizmu. Jednak tieto ingrediencie bežné v ľudskej kuchyni iritujú a poškodzujú ich obličky, kde sa časom môžu vytvoriť aj kamene. A navyše môže soľ zvyšovať krvný tlak rovnako ako u ľudí. Preto by ste sa takémuto kŕmeniu mali jednoznačne vyhýbať, ak chcete, aby bol Váš miláčik vo forme. Nepodávajte ich ani ako maškrtu, či len kvôli tomu, že sa Váš pes na Vás pozerá tými „jeho očami“ a vy mu neviete povedať nie. Je to v prvom rade pre jeho dobro, no i kvôli správnej výchove.

Bohužiaľ, problémom nie je len domáca strava. Veľa ľudí si myslí, že ak kúpia zvieraťu hocijaké granule či mokré krmivo (paštéty, salámy, konzervy...) určené pre zvieratá, dostane ich zviera všetky potrebné živiny. No nie je tomu vždy tak. Aj medzi týmito krmivami sa nájdu nekvalitné a často zdraviu škodlivé. Veľakrát výrobcovia používajú na výrobu obilniny, lebo sú lacné a ich obsah je vo výrobku omnoho vyšší ako obsah mäsa. Poväčšine mäso netvorí v týchto výrobkoch viac ako 4 % obsahu. Jedná sa hlavne o komerčné krmivá, ktoré dostanete kúpiť v hypermarketoch. Preto si vždy poriadne prečítajte čo a hlavne koľko percent jednotlivých zložiek výrobok, ktorý kupujete, obsahuje.

Aj medzi kvalitnými granulami nájdete kvalitnejšie a menej kvalitné. Niektoré obsahujú čistú mäsovú múčku alebo sušené mäso, ktoré je samozrejme najkvalitnejšie. Iné zase obsahujú mäsokostnú múčku a pomer mäsa je tým pádom nižší. Samozrejme akosť závisí od pomeru mäsa a kostí.

Kvalitu spoznáte najrýchlejšie podľa ceny. Tie kvalitné krmivá sú samozrejme drahšie. No treba si pozrieť aj dennú kŕmnu dávku, ktorá je u kvalitnejších krmív omnoho nižšia. To znamená, že Vám toto krmivo vydrží dlhšie a tým pádom to v konečnom dôsledku nevyjde tak draho ako sa na prvý pohľad zdá. A ďalší benefit je to, že pri kvalitnom kŕmení sú zvieratá zdravšie a tým pádom ušetríte na veterinárnych úkonoch.

Veľa ľudí argumentuje tým, že „veď oni svoje zvieratá kŕmili stále len ľudskou stravou a dožili sa krásneho veku.“ No ani netušia akého veku by sa ich zviera dožilo, keby prijímalo kvalitnú a výživnú stravu a koľkým zdravotným komplikáciám sa mohlo vyhnúť. Ak teda chcete, aby sa Váš miláčik dožil pekného veku bez zdravotných problémov, dbajte na to, čo mu dávate do misky.


krmiva


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová