Kŕmenie psov kosťami

Kŕmenie psov kosťami


Tak ako sme od mala boli zvyknutí, že mačkám sa dávalo mlieko, takisto sme si navykli na to, že je normálne psom dávať zožrať kosti. Táto strava však môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ktoré občas skončia aj fatálne. V predošlom článku sme si povedali prečo nie sú mliečne výrobky vhodné pre mačky. V tomto článku sa zase zameriame na problematiku kŕmenia psov kosťami.

Na úvod je nutné podotknúť, že tento článok sa venuje psom, ktorí nie sú kŕmení B.A.R.F. stravou (čiže jednoducho povedané - surovou stravou a kosťami). Pri barfovaní majú kosti v potrave veľký význam, samozrejme pri dodržaní zásad správneho barfovania.

Ak ale chcete zaradiť kosti do jedálnička Vášho zvieraťa, mali by ste sa oboznámiť s niekoľkými faktami.

Nie je kosť ako kosť...
V prvom rade je potrebné objasniť, že nie všetky kosti sa v tráviacom trakte správajú rovnako. Závisí to jednak od druhu a veku zvieraťa, z ktorého kosť pochádza , tvaru kostí, ako aj od úpravy kostí. Ďalším dôležitým činiteľom je aj privyknutie tráviaceho traktu Vášho miláčika na kŕmenie kosťami.
Čo sa týka druhu zvierat najnebezpečnejšie sú kosti z moriek a králičie. Tie by ste mali z jedálnička úplne vypustiť. Ďalej by sa nemali podávať kostí zo starých jedincov. Štruktúru kostí narúša aj tepelná úprava. Stávajú sa ešte krehkejšími a ľahko štiepateľnými na malé ostré kúsky, a sú odolnejšie voči tráviacim enzýmom. Kosti by mali byť takej veľkosti, aby ich pes neprehltol celé. Nevhodné sú svojou veľkosťou a tvarom stavce, pretože tie väčšinou psy zjedia v celku. Neodporúčajú sa príliš mineralizované a tvrdé kosti pretože sú krehké a navyše odolné voči tráviacim enzýmom.

Ako môžeme uškodiť našim miláčikom ak im dávame žrať nevhodné kosti?
Pri tvrdých kostiach môže dôjsť k ulomeniu zubu . Ak pes prehltne väčší kus kosti, tá môže upchať alebo poraniť nejakú časť tráviaceho traktu. Malé častice kostí sa môžu ľahko zapichnúť do sliznice čreva, poraniť ju a tak spôsobiť zápal. Poprípade sa môžu zapichnúť do vývodov paraanálnych žliazok. Tie sa teda nevedia vyprázdniť samovoľne a dochádza k ich upchatiu. To sa prejavuje tzv. sánkovaním, kedy si pes obtiera ritný otvor o zem. Poprípade si hryzie do zadnej časti okolo chvosta. Vtedy je potrebné paraanálne žľazy vytlačiť manuálne.
Horšia situácie nastane ak sa z jemných malých čiastočiek kostí v tráviacom trakte vyformuje jeden veľký útvar, ktorý zablokuje prechod čriev (poprípade ho zablokuje veľký kus kosti). Dochádza k zápche. Ak nie je pes schopný veľkej potreby niekoľko dní, je to problém. Môže dôjsť k ruptúre čriev a intoxikácii organizmu. Až nakoniec k smrti. Je potrebné preto podať klystír na uvoľnenie tvrdej zátky.
Určite pri týchto problémoch vyhľadajte veterinárneho lekára.

Samozrejme je nutné podotknúť, že to ako sa zviera vysporiada s kosťami vo svojom tráviacom trakte závisí aj od jednotlivca a aj od šťastia. No absolútne sa neodporúča podávať psom hlavne pečené a varené kosti starých jedincov . U zvierat kŕmených granulami alebo konzervami sa odporúča podávať kostí len na okusovanie. Tie majú byť takej veľkosti, aby ich nevedeli psy zjesť a mali by byť obalené aspoň trochou mäsa . Okusovanie kostí má priaznivý vplyv na stav chrupu zvierat.

PROBIOTIKÁ

LIEČEBNÉ DIÉTY


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová