Kastrácia Áno ? Nie?

Kastrácia Áno ? Nie?

Kastrácia je odstránenie iba pohlavných žliaz (vaječníky a semenníky) alebo pohlavných žliaz aj orgánov (vaječníkov a maternice u samíc). Pre niektorých ľudí to znie hrozne, neprirodzene a nehumánne a preto radikálne odmietajú dať svoje zviera vykastrovať. Prečo to však veterinári a niektorí ľudia odporúčajú? Existuje mnoho dôvodov a to jednak zdravotných, ale aj čo sa týka ich samotného spávania.

Veľa majiteľov sa sťažuje na to, že im ich pes začal utekať z dvora za fenkami, že podhrabe plot a nie je možné ho nijako zastaviť. Že fenka sa im hára a všetko špiní. Alebo má pseudograviditu, čiže si myslí, že je kotná a má opuchnuté mliečne žľazy, z ktorých jej tečie mlieko. Poprípade, že im kocúr alebo mačka začala močiť po celom byte. Že mačka vydáva hrozné zvuky a je otravná. Všetky tieto problémy sa dajú vyriešiť pomerne jednoduchým zákrokom. Po odstránení pohlavných žliaz dochádza k zníženiu tvorby pohlavných hormónov. Zviera nemá takú veľkú potrebu sa páriť (hoci u niektorých jedincov sa imitácia párenia ešte môže prejaviť).

Aké sú výhody kastrovania?

U psov je to predovšetkým ukľudnenie u temperamentných jedincov a výchova je tým pádom jednoduchšia. Nemajú potrebu vyhľadávať feny a preto neutekajú z dvora. Navyše sa kastráciou predchádza vzniku nádoru na semenníkoch.

U nekastrovaných feniek je veľkým rizikom pyometra. Je to hnisavý zápal maternice. Zjednodušene povedané vzniká tak, že baktérie sa počas hárania dostanú do maternice a spôsobia zápal. Veľa ľudí si to všimne až keď je to akútne a je potrebná operácia, kedy sa maternica odstráni. Čiže v konečnom dôsledku tak či tak je potrebná kastrácia. Samozrejme sa pyometra dá liečiť aj antibiotikami, no liečba je nákladná, zdĺhavá a výsledok je otázny. Robí sa u chovných feniek. Okrem toho predchádzate vzniku pseudogravidity a tým pádom predchádzate zápalu mliečnej žľazy. Ďalej sa takisto ako u psov ukľudní temperament, zabráni sa vzniku rakoviny vaječníkov a maternice, a výrazne sa zníži riziko vzniku rakoviny mliečnej žľazy.

Kocúri sa takisto zdržiavajú v blízkosti domova. Neznačkujú si teritórium. Nemajú potrebu dostávať sa do potýčok. A čo je hlavné znižuje sa prenos pohlavných chorôb, ktorými sa nakazia pohryzením pri bitkách poprípade pri párení. Kocúr je v dobrej kondícií a je zdravý.

U mačiek sa predchádza takisto pyometre a zhubným nádorom pohlavných a mliečnych žliaz a orgánov ako u feniek. Nepomočujú veci v domácnosti. Zdržiavajú sa v blízkosti obydlia. Vymizne otravné a úporné mňaukanie v období ruje. A takisto sa tým predchádza vzniku pohlavných ochorení, ktorými sa nakazia pri párení. Aktívna a zdravá mačka chytí oveľa viac myší ako chorá.


Kastrované zvieratá však potrebujú špeciálnu výživu. Keďže majú tendenciu priberať (z metabolických a hormonálnych dôvodov) je vhodné zvýšiť pohybovú aktivitu. Odporúča sa kŕmiť špeciálnymi granulami. Tieto znižujú riziko vzniku močových kameňov. Tvoria sa u kastrátov z dôvodu zmeny pH moču. Granule pre kastrované zvieratá toto pH upravujú. Navyše tieto špeciálne granule majú aj zníženú výživovú hodnotu a zvieratá z nich nepriberajú. U samíc môže byť komplikáciou po kastrácii pomočovanie. Vzniká zníženou tvorbou estrogénov. Tie sa však dajú nahradiť substitučnou terapiou. Samozrejme existujú aj dôvody, kedy sa zviera kastrovať nemôže (napríklad vek, alebo zlý kondičný stav).


Okrem vymenovaných benefitov pre Vás a Vášho miláčika netreba zabúdať na to, že útulky sú plné nechcených šteniatok a mačiatok. Kastrácia je vždy humánnejší krok ako usmrtenie mláďat.Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová