Falošná gravidita

Falošná gravidita


Správa sa Vaša fenka po háraní neštandardne? Nosí si hračky do pelieška, neposlúcha a nechce sa jej na prechádzky? Toto je len pár príkladov prejavov falošnej gravidity.

Čo to vlastne falošná gravidita (pseudogravidita) je?

Je to stav, kedy sa maternica po háraní pripravuje na pôrod, hoci nedošlo k oplodneniu vajíčka. Pseudogravidita je veľmi častý problém u nekastrovaných súk. Je to pozostatok z dôb kedy žili zvieratá vo svorkách. Ak umrela šteniatkam matka, druhá fenka ju mohla nahradiť. Vtedy to bolo prirodzené a prospešné. V dnešnej dobe, kedy sa fenky chovajú poväčšine samostatne, nie vo svorke, a nie sú určené na chov, je to skôr na škodu.

Aké sú prejavy pseudogravidity?

Falošná gravidita nastupuje v období po háraní asi za 1-2 mesiace. Príznaky môžu byť rôzne a v rôznej intenzite. U niektorých zvierat sa prejavujú minimálne. Fenka mení svoje správanie, býva mazlivá, nechce vyliezť z pelechu, kňučí, nosí si rôzne hračky do pelechu a stará sa o ne ako o mláďatá, stavia si „hniezdo“, nechce sa jej na prechádzky, je neposlušná, občas až agresívna voči okoliu. Príjem potravy sa môže zvýšiť, ale aj znížiť. Môže dochádzať k zvracaniu. Mliečna žľaza môže byť zväčšená až opuchnutá, niekedy dôjde až k zápalu. Pohlavné orgány môžu byť zdurené. Niekedy je výtok z pošvy zakalený a hlienovitý. Fenky si často olizujú pohlavné orgány. Tieto prejavy sa môžu vyskytovať opakovane po každom háraní a môžu sa stupňovať.

Aká je terapia?

Základom sú chovateľské opatrenia. To znamená predovšetkým zabrániť fenke stavať si nové hniezdo, odobrať jej hračky a pelechy, chodiť s ňou na dlhšie prechádzky a viac sa s ňou hrať, poprípade učiť ju nové povely. Ide o to, aby ste zabavili jej myseľ inými vecami ako je gravidita a chystanie sa na pôrod. Odporúča sa znížiť kŕmnu dávku cca o 60%, hlavne bielkovinové zložky, na 10-14 dní. Prístup k vode obmedzte na 12-14 hodín po dobu jedného týždňa. Mliečnu žľazu nevydájajte ani s ňou nijako nemanipulujte. Takisto zabráňte fenke olizovať si bradavky, pretože to ešte viac stimuluje produkciu mlieka. Ak neviete ako fenke nedovoliť oblizovať si mliečnu žľazu, môžete je dať buď oblečenie alebo golier. Týmito opatreniami sa dajú zvládnuť miernejšie prejavy gravidity a niekedy to úplne ako liečba postačuje. No pri výraznejších prejavoch je potrebná aj medikamentózna terapia. Preto je nutné vyhľadať veterinárnu pomoc.

Aká je prevencia?

Ak sa nejedná o chovnú fenu, ktorá má ešte v budúcnosti porodiť šteniatka, tak je určite najlepšia voľba kastrácia. Tá pomáha predchádzať aj rôznym iným ochoreniam.


Autor: MVDr. Mgr. M. Dobisová