Ako zistiť vek psa ?

Ako zistiť vek psa ?

Nie vždy sme majiteľom psa od jeho prvých mesiacov a preto často netušíme jeho presný vek. Predovšetkým v prípade psa, ktorého sme sa ujali z útulku, či sme ho dokonca našli opusteného a dali sme mu nový domov. V týchto a ďalších prípadoch často netušíme nič o jeho minulosti, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je. Poznanie veku psa je veľmi dôležité pre nastavenie očkovania, či iných zdravotných úkonov, ktoré si žiadajú poznanie veku.


Šteniatko je jednoznačná záležitosť

Spoznať šteniatko nie je žiadnym problémom. Majú v sebe ten veľmi známy "faktor roztomilosti", ktorý si ľudia všímajú najčastejšie ako prvý. Samozrejme je šteniatko aj menšieho vzrastu oproti dospelému psovi a všímame si aj proporcionálne dôkazy o veku, ktoré sa prejavujú napríklad väčšími labkami. Potom tu máme aj voľnejšiu kožu a nesmieme zabúdať ani na to, že šteňa je stvorenie veľmi hravé. Veľmi dobrým pomocníkom pri určovaní veku šteniatka sú jeho zuby. Tie prvé mliečne by sa mali objaviť niekedy medzi 3 až 6 týždňom a prvé trvalé zuby (vpredu) by sa začať vyvíjať vo veku približne 12 až 16 týždňov. No a nakoniec sa dostanú na svetlo aj zadné trvalé zuby, ktoré signalizujú vek od 16 do 24 týždňov.

Šedivenie

Prvý príznak šedivenia je jedným z klasických znakov určovania veku psa. Ale aj v tomto prípade to neplatí vždy a striktne na každého chlpáča. Výskyt šedivej srsti je rôzny na základe plemena, ale neposkytuje však zaručené informácie o veku psa. Prítomnosť šedivej srsti v okolí papule však naznačuje, že pes je už dospelý. Ale pozor, pretože ak na svojom psovi nájdete sivé miesta, tak sa nemusí jednať o staršieho psa. Napríklad taký zlatý retríver je známy tým, že sa na jeho tele sivá srsť vyskytuje už okolo 4 až 5 roku života. A mnohé plemená, ako napríklad stavač, chrt, či dokonca pudel, môžu mať na svojom tele sivú srsť už v rannom veku.

Vedecká obec iba nedávno prišla s tvrdením, že šedivenie súvisí aj s povahou a temperamentom psa. Je teda vedecky dokázané, že pes, ktorý trpí úzkosťou, prípadne sa v jeho charaktere vyskytuje impulzívnosť, sa stáva omnoho častejšie terčom šedivenia, ako jeho charakterový protipól.

Oči sa menia

Pri častých pohľadoch do očí vášho psa, si určite všimnete, že sa jeho oči vekom menia. Mení sa práve šošovka, ktorá dáva oku mierny modro šedý zákal, čo signalizuje u psa stredný a vyšší vek. Netreba si však toto "starnutie oka" zamieňať so šedým zákalom, čo je nebezpečné ochorenie, ktoré v prípade neliečenia vedie až k slepote. Aj tu však existuje celý rad výnimiek. Napríklad bulteriér, či Francúzsky buldog sú plemená, ktoré sú na juvenilný šedý zákal náchylný viac ako iné plemená. Rovnako tak však môžu byť farebné zmeny v oku aj predzvesťou napríklad diabetes mellitus. Aj napriek uvedeným nepresnostiam sa často používa pri určovaní veku aj pohľad do očí.

Zisťovanie veku psa nie je exaktná veda a teda ani tu neexistuje záruka, že je odhadovaný vek správny. Strava, spôsob života, veterinárna starostlivosť a ešte mnoho iného, sú faktory, ktoré dokážu pridať, či ubrať v prepočte aj niekoľko rokov. Ďalšie znaky, ktoré pomáhajú pri určovaní veku psa si môžete prečítať už čoskoro v druhej časti nášho mini seriálu.

Zuby a zúbky

Pohľad do ústnej dutiny by nám mal určite pomôcť pri úspešnom určovaní veku nášho psa. Rovnako ako človek, má aj pes dve sady zubov a síce mliečne a trvalé, pričom tie trvalé sa začínajú dostávať na svetlo niekde v období 6 mesiacov života psa. Pri staršom psovi vidíme okrem iného aj rôzne defekty a príznaky používania zubov, ako sú zlomeniny, odreniny, či zubný kameň. To by malo signalizovať vyšší vek, ale samozrejme to môže znamenať aj niečo celkom iné. Napríklad to môžu byť následky rozdielov v potrave. Pes, ktorý dostáva surové kosti, má zuby v inom stave ako pes, ktorý si v miske nájde iba granuly. Ak je o chrup psa postarané, tak pokojne môžu zuby 15 ročného psa vyzerať lepšie ako zuby 5 ročného.

Mení sa správanie

Niekedy na určenie veku postačí aj sledovanie správania psa, ktoré dokáže mnohé prezradiť nielen o veku. Energické a aktívne psy sú často považované za mladšie ročníky, ako psy, ktoré sú už pokojné a "ostrieľané" do takej miery, že ich iba máločo prekvapí, či vyvedie z miery. Na starších psoch si môžeme všímať napríklad problémy s chôdzou, prekonávaním schodov a podobne. Nemusí to však byť následkom vyššieho veku. Úplne postačí ak pes prekoná vážnejší úraz, či trpí na vážnejšie ochorenie a už v strednom veku môže vyzerať a vykazovať správanie psa - seniora.

Je váš pes fit?

Jedným z ukazovateľov veku psa je aj jeho kondícia. Rovnako ako v prípade človeka, aj pes sa so zvyšujúcim sa vekom stráni aktivitám, ktoré rád robieval v mladšom veku. Naberanie hmotnosti je typické pre psov stredného veku a naopak pes senior má sklony ku strate váhy. Pes senior je menej aktívny a má omnoho vyššiu tendenciu si počas dňa "zdriemnuť". Výsledkom toho je aj pomalší metabolizmus, čo sa niekedy odráža na náraste telesnej hmotnosti. Mnoho majiteľov totiž zabudne na to, že ich pes nie je už tak aktívny ako v mladosti, ale kŕmnu dávku nechávajú nezmenenú, čo vedie k obezite.

Znakom psa seniora je aj nástup ochorení ako je napríklad artritída, čo psom sťažuje pohyb a vyvoláva bolestivé stavy. Niektoré plemená psov sa však často rodia s genetickými poruchami, ktoré vedú k artritíde už v mladom veku.Zdroj: www.zvieratka.pravda.sk